27 listopada 2012

Siedlecka władza coraz bardziej pogrąża się w śmieciach

Informacja dla czytelników spoza Siedlec - jest to historia bardzo ciekawa. W Siedlcach rządzi bowiem koalicja "Zgoda i Rozwój" (zwana też "Zgrozą i Rozbiorem") złożona z PiSu, PO i Siedleckiego Towarzystwa Samorządowego. Opozycja jest nieaktywna i dopiero od niedawna jeden z radnych zaczął głośno wyrażać swoje niezadowolenie z prowadzonej przez miasto polityki zadłużania miasta, nepotyzmu i marnotrawienia środków publicznych, m.in. występując z Klubu Radnych PiS. Mimo tego, nadal mamy sytuację, gdzie ręka rękę myje, a miejsca na głos mieszkańców nie ma. Okazuje się jednak, że miara bezczelności siedleckiej władzy się przebrała i z dumą mogę dziś napisać: Chcieliście wykiwać Freda, to teraz Fred wykiwa was.



Sytuacja z podejściem siedleckiej władzy do mieszkańców przybrała dziś groteskowy wymiar. Otóż, okazało się, że Rada Miasta Siedlce po prostu przekombinowała. Większość radnych, którzy mają rozległe wille, przyjęła miesiąc temu uchwałę, wedle której koszta wywozu śmieci mają być dzielone według kryterium metrażu mieszkania. Nie byłoby w tym nic niezwykłego gdyby nie to, że ustawiono górną granicę 70m^2. Zgodnie z zamysłem radnych, prezydent Siedlec za śmieci ze swojego domu o powierzchni 470m^2 płaciłby odpowiednik za 70m^2, a na resztę zrzuciliby się mieszkańcy. Podobną sytuację miałoby też większość radnych, których metraże wahają się średnio od 150 do 250m^2. Podjęliśmy więc działanie. Urzędnicy miejscy prosili nas, żebyśmy nie "czepiali się" władzy lokalnej, tylko rządu, który narzuca "wybór" między dżumą a cholerą. Ale nasi włodarze dżumę zmutowali w sposób cwaniacki i zabezpieczający ich przed wydatkami. Na szczęście nie na długo - ale o tym niżej :)

Kiedy radni przyjmowali tę idiotyczną uchwałę, byłem tam razem z kilkoma kolegami-działaczami. Dziwiliśmy się, że nikt przeciw temu nie protestuje, w szczególności z uwagi na kontrowersyjną decyzję rady o likwidacji Rady Dzielnicy Nowe Siedlce. Była to jednostka pomocnicza, która nie kosztowała miasta prawie nic, bo tamtejsi radni pracowali za darmo, ale która była zbyt niezależna, bo nie udało jej się przejąć PO-PiSowi, więc wśród dyskusji o latarniach, dziurach w asfalcie i poszerzaniu zalewu, podjęto decyzję o likwidacji ośrodka niezależności. Jak czytaliśmy w uzasadnieniu wniosku, według prezydenta miasta był to "nadmiar demokracji".

Sprawy zaczęły się komplikować, gdy rozzłoszczeni mieszkańcy Siedlec zaczęli organizować protest i świetnie go rozpropagowali wieszając ogłoszenia i uzasadnienie protestu na każdej klatce, oraz w miejscach składowania śmieci komunalnych. Władza nagle obudziła się, że musi grać "dobrych panów" i zorganizowała naprędce dwa spotkania dyskusyjne, na których starała się przekonać mieszkańców do swojego widzimisie. Miałem okazję podziwiać piękne wyliczenia na ulotkach sfinansowanych z naszych podatków. Piękne, bo każde z tych wyliczeń miało przy sobie gwiazdkę. Na dole, przy gwiazdce, była informacja, że są to kwoty wstępne i mogą ulec zmianie. Ufność to podobno dobra cecha, ale w tym przypadku byłaby to cecha człowieka, który na władzy jeszcze się nie zawiódł. Takich ludzi w Polsce chyba nie ma...

Byliśmy obecni na obu konsultacjach, jednak władza wolała odegrać teatr, zamiast podjąć merytoryczną dyskusję. Argumenty trzeba było więc powtarzać także następnego dnia, w zamian słysząc, że próbujemy zbić kapitał polityczny. Ani jednej merytorycznej odpowiedzi, na dodatek zarzuty niedoinformowania (proszę zapamiętać ten zarzut). Zapowiedziałem więc, że jeśli władza nie zmieni swojego ignoranckiego podejścia, zrobimy w Siedlcach referendum i wymienimy władzę na taką, która przynajmniej umie merytorycznie dyskutować.

Nie tylko nasze pytania pozostawały bez odpowiedzi. Zlekceważony został również pan, który pytał o to, gdzie podziało się 12 milionów złotych mających być przeznaczone na spalarnię śmieci, za której niewybudowanie grozi Siedlcom duża kara finansowa.

Następnego dnia był już zapowiedziany protest. Były obecne na nim różne środowiska, ale obecność prawicowców (jako tych, którzy byli na konsultacjach a nie tylko na samym proteście) miała tam wymiar szerszy. Nasz protest odbył się nie tylko jako sprzeciw wobec uchwały śmieciowej, ale także sprzeciw wobec dalszego wyprzedawania majątku miasta w celu pokrycia coraz to nowych długów (KLIK) w mieście znajdującym się na 4-tym miejscu w Polsce pod względem zadłużenia (szerzej pisałem o tym tutaj - KLIK), oraz wobec traktowania mieszkańców jak dojne krowy. Szczególnie osób starszych, które głośno i stanowczo twierdziły, że głosowały na taką władzę, ale na pewno już na nią nie zagłosują. Polityczny strzał w stopę był widocznie dla radnych mniej ważny od korzyści materialnych osiągniętych dzięki nowej uchwale. A kto spłaci długi? Młodzi i ich dzieci - a teraz hulaj dusza, byle do wyborów!

Zamieszczam krótką relację z protestu, jest tam kilka ujęć ze mną, ale niestety nie ma całej przemowy do zebranych:

To nie jest łatwe do pojęcia, ale Rada Miasta odrzuciła propozycję mieszkańców mimo tak licznego (jak na piątek o godz. 9:30) protestu na 300 osób (to tyle, ile było na proteście anty-ACTA). Uchwała uchylająca śmieciowy bubel prawny nie została wpisana nawet do porządku obrad rady. Ważniejsze były dziury w asfalcie (którymi mogłyby się przecież zająć rady dzielnic, ale że są niezależne, no to trudno...). Ludzie, którzy weszli na salę obrad, wychodzili z niej po pięciu minutach z barwnym określeniem inteligencji radnych i wartości tego, o czym dyskutują i nad czym głosują. Ogłosiłem wtedy rozpoczęcie przygotowań do referendum odnośnie odwołania siedleckiej władzy samorządowej. Chętni do pomocy zgłaszają się ciągle, ale po dniu dzisiejszym wiem, że będzie ich jeszcze więcej.

Stanie się tak, ponieważ dziś miasto poniosło kolejną porażkę. Kolejną, bo oprócz ciągłego zadłużania, nepotyzmu i lekceważenia mieszkańców, dołączyła afera z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Więcej o tym pod tym linkiem - KLIK. Zarzucają nam niedoinformowanie, a sami bezprawnie odmówili udostępnienia informacji publicznej.

Dzisiaj natomiast Regionalna Izba Obrachunkowa częściowo uchyliła uchwałę skreślając z niej zapis o górnej granicy 70m^2. Więcej o tym pod tym linkiem - KLIK. To dowodzi tego, że mamy rację, że słusznie protestowaliśmy i słusznie domagamy się zmiany niekompetentnej władzy, która zatrudnia radców prawnych przepuszczających taki bubel prawny. Ciekawe, czy teraz radni nagle podejmą inne rozwiązanie kiedy okazuje się, że będą musieli płacić za wszystkie swoje metry. Trzeba trzymać kciuki za zmianę, bo jak do niej nie dojdzie, to trzeba będzie tylko współczuć zwykłym mieszkańcom, którzy odziedziczyli bądź uczciwie dorobili się dużych domów.

Mam nadzieję, że chociaż teraz okażą odrobinę rozsądku i zmienią sposób rozliczania np. od ryczałtu wody, albo od liczby osób zamieszkujących mieszkanie. Na konsultacjach włodarze zasłaniali się rodzinami wielodzietnymi, ale w trosce o nich można w tym przypadku ustalić maksymalną liczbę osób, tak samo jak chcieli to zrobić z metrami (o tym mówiłem na konsultacjach, zresztą słychać w pierwszym filmiku). Nie jest to trudne ani do pojęcia ani do wykonania, ale widocznie nie chcieli. Widocznie boją się tego, że jak przyjmie się tę metodę naliczania, to ludzie pracujący w Warszawie zaczną się przemeldowywać do stolicy i na wierzch wyjdzie REALNE bezrobocie, jakie mamy w Siedlcach.

Następną porażką miasta są parkometry, które właśnie teraz są ustawiane w centrum miasta. Po ustępstwach na rzecz wielkich sieci handlowych, władza uznała, że to zbyt mało i teraz trzeba odebrać klientów sklepikom w centrum miasta strasząc ich opłatami za parkowanie, a następnie wysłać ich do sklepów, które mają własne parkingi: Galeria S, Kaufland, Biedronka, Carrefour...

W tej sytuacji jestem spokojny o frekwencję i wyniki referendum, oraz o późniejsze wyniki wyborów. Bieg wydarzeń pokazał, kto tu jest merytoryczny, a kto wierzga we wszystkie strony próbując ugrać jak najwięcej dla własnej kieszeni, a jednocześnie bronić się poprzez ataki personalne. Doszły mnie bowiem słuchy, że urzędnicy Urzędu Miasta dostali polecenie, aby bronić tej władzy za wszelką cenę. Byli obecni na drugich konsultacjach (siedli razem, więc śmiesznie wyglądało to, jak 1/4 sali klaszcze, a reszta buczy). Są też obecni w Internecie. Oczywiście nie mogę uświadczyć argumentów, tylko ataki ad personam. Przez ostatni czas zostałem nazwany: "anarchistą", "populistą", "skrajną prawicą", "oszołomem od Korwina Mikke" itp., itd. brakowało tylko "faszysty" i "nazisty", ale tym mi się oberwało przy okazji Marszu Niepodległości 11 listopada. Zamieszczam informacje medialne o sprawie siedleckich śmieci (dosłownie i w przenośni) pod tymi linkami (choć jak widzę niektóre z komentarzy zostały skasowane): link 1, link 2, link 3, link 4link 5 (o, tutaj też wciśnięto mi w usta słowa o anarchii za to, że nawołuję do demokratycznego referendum).

Moja krótka wypowiedź dla TVP Warszawa (czas: 4:38) - KLIK


Były też dziwne aluzje co do mojego małżeństwa, wieku, a nawet wyglądu. Zniosłem to cierpliwie i z pokorą, bo PRAWDA zawsze obroni się sama. Dzisiaj przekonałem się o tym na własne oczy!

Koalicja Zgoda i Rozbiór chciałaby i naszych głosów i naszych pieniędzy, w zamian nie okazując nawet odrobiny dobrej woli. Nie dostaną ani jednego, ani drugiego.

29 września 2012

Nie powtórzymy błędów Hiszpanów

Od kilku tygodni w Hiszpanii dochodzi do rozruchów, które kończyły się m.in. zajmowaniem nieruchomości przez tułające się bandy, oraz kradzieżą produktów z jednego z supermarketu. W Polsce również mamy do czynienia z bezprawnym zajmowaniem nieruchomości i mimo różnic kulturowych i mentalnych, wytłumaczenie jest takie samo: "bo nam się należy!". Grecy swego czasu także podążali takim tokiem myślenia, ale ostatnio zmądrzeli i odkryli, że aby coś się należało, trzeba najpierw na to zapracować, a nie leżeć do góry brzuchem i wystarczająco głośno się domagać. Społeczeństwo greckie powoli wychodzi z mentalności niemowlęcej, do której Europa została sprowadzona przez socjalizm i szeroko pojęte lewactwo. Rozwiązania "specjalistów od wszystkiego" doprowadziły dziś do sytuacji, gdzie ludzie płacą podatki na pałę, którą dostają przez głowę. Przyjrzyjmy się temu, jak Hiszpanie protestują:



Na końcu filmiku Hiszpanie śpiewają swoją wersję "Murów" J. Kaczmarskiego :) Niestety, ich żądania są skierowane na jeszcze większy socjal i rozdawnictwo, czyli to, co wpędziło ich w biedę. Wolnościowych głosów rozsądku jest niewiele - jednak myślę, że sytuacja wymusi rozwój w stronę wolnego rynku. Co więcej, samym śpiewaniem, kładzeniem się na ulicy i nie reagowaniem na to, że obok mnie funkcjonariusz przekracza swoje uprawnienia w sposób rażący, jest świadectwem tego, że Hiszpanie rzeczywiście nadal wierzą, że ten system da się jakoś uratować. Zatrważający jest poziom indoktrynacji lewicowej, jaką przeszli ci ludzie od najmłodszych lat w państwowych szkołach.

Głęboko wierzę w to, że w krytycznym momencie Polacy nie zgłupieją jak Hiszpanie czy początkowo Grecy, tylko zaczną działać wspólnie, zdecydowanie i konkretnie, a wszystkie te trzy przysłówki będą wiodły ich działanie we właściwym kierunku. Trzeba najpierw określić najważniejsze problemy, czyli: suwerenność Polski, gospodarka i perspektywy dla młodych ludzi. Nie można dać się zarzucić tematami zastępczymi, kłótniami "o pietruszkę" i mamieniem, że zmienia się władza. Po ostatnich aferach widać, że służby szykują sobie miękkie przejście na inne marionetki, dlatego nawet jeśli zmieni się władza, to system - który wyprodukował te wszystkie problemy i krzywdy - pozostanie ten sam. Nie popełnijmy ani błędów Hiszpanów, ani błędów poprzedniego pokolenia i zmieńmy nasz kraj od podstaw, a nie tylko z wierzchu!

15 czerwca 2012

Siedlce na 4. miejscu w rankingu.....

Siedlce osiągnęły zaszczytne 4. miejsce w rankingu zadłużenia miast, które nie są gospodarzami Euro 2012. Czy będą walczyć o pierwsze miejsce? Tego nie mogę stwierdzić na 100%, jednak wszelkie przesłanki świadczą o tym, że władze naszego miasta podejmą te wyzwanie. Właśnie całkiem niedawno dziesiątki tysięcy pieniędzy podatników wystrzelono w powietrze, przy okazji robiąc z siebie gwiazdę i nabijając poparcie polityczne używając publicznych pieniędzy. Sprzedano atrakcyjny teren w centrum Siedlec za śmieszne 30mln zł z deklaracją, że zostaną one wydane na aquapark. Tymczasem na ten aquapark wzięto 30mln kredytu.

Pytanie więc, gdzie się podziało 30mln? Co z pomnikiem, który miał być sfinansowany w całości z dobrowolnych składek mieszkańców, a został postawiony z pieniędzy podatników, oby tylko zdążyć przed wyborami samorządowymi i się wylansować? Co z kamieniem na cześć rowu ściekowego, który przed wyborami dla gazet został poświęcony, a teraz jest regularnie oblewany przez psy? Co z niezliczonymi, a niepotrzebnymi, rautami i żonglowaniem nieswoimi pieniędzmi w obliczu braku pracy i wymierania miasta, które aspirowało do miana miasta przyjaznego, studenckiego, z przyszłością dla młodych? Co z nagle odkrytą sztukaterią, która wyniosła 2mln zł i dlaczego była to akurat ta sama firma, która robiła pomnik? Nota bene - Pomnik Wolności, o ironio...

Za to wszystko zapłacimy albo my, albo nasze dzieci. Z odsetkami. Jest się z czego cieszyć? A na deser zalane ulice, mimo zapewnień Prezydenta - melioranta z zawodu - że dodatkowych rzek w Siedlcach już nie będzie. A kasiorka na "modernizacje" poszła.


A propos długu publicznego, ostatnia akcja Kongresu Nowej Prawicy w Siedlcach:



Polecam. Warto działać i uświadamiać społeczeństwo, bo ludzie dziadują, gdyż są okradani w sposób okropny, aż nie mogę tego znieść. A potem są oszukiwani i ich złość jest kierowana na wygodne dla układu tory. Widząc młodych ludzi, już teraz im współczuję biedy - branże upadają, a w tak zadłużonym mieście nikt niewtajemniczony w kolesiostwo interesu nie otworzy. Wręcz przeciwnie, małe i średnie przedsiębiorstwa będą upadać (i już upadają), więc pracy i pieniędzy będzie coraz mniej. Przyszłość rysuje się nieciekawa.

Jeśli chodzi natomiast o zadłużenie ukryte, należy również wziąć pod uwagę ryzyko, że euro-biurokraci uznają nieliczne - ale jednak - inwestycje za nierentowne (bo takie są) i przewidywane dotacje z UE nie zostaną nam przydzielone. Tym bardziej, że Unia bankrutuje. I bye-bye, pieniążki z UE... Tak to jest jak się mówi HOP, póki się nie przeskoczy i puszcza się (dosłownie) z hukiem i dymem pieniądze podatników w tym chocholim tańcu.

Później ludzie będą mieli dylemat: pal, czy szubienica? Czy władza zdąży odlecieć na Hawaje? Czy po wejściu podatku katastralnego nastąpią masowe eksmisje? Czy mimo nadwyżek żywności nastąpi głód i rozróby? O tym wszystkim dowiemy się w następnym odcinku serialu podwójnie kulturalno-rozrywkowego pt. "Jak kraść, żeby ludzie się cieszyli?".


No i jeszcze link do rankingu, co by nie być gołosłownym: KLIK

Najbardziej zadłużonym miastem był Toruń (85,3 proc.). Zaraz za nim znalazły się Poznań (71,8 proc.), Włocławek (69,5 proc.), Siedlce (64,7 proc.), Gdańsk (64,2 proc.), Kraków (64 proc.) i Wrocław (62,6 proc.).

5 czerwca 2012

Marsz przeszedł przez Siedlce :-)

Fajna relacja z Marszu: KLIK

W niedzielę przez Siedlce przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny, który liczył ok. 1400 osób. Zakończył się na amfiteatrze, gdzie na uczestników czekało kilka tysięcy ludzi, a poza tym również kiełbaski z grilla, liczne atrakcje dla dzieci (rzadko widuje się takie natężenie atrakcji w naszym mieście) i wszelkie inne urozmaicenia. Jestem bardzo zadowolony z pracy włożonej w organizację Marszu i widzę, że w 49 miastach Polski narodziła się nowa tradycja :)


Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł przez centrum Siedlec


Warto zaznaczyć, że dzień wcześniej przez Warszawę przeszła parada tolerasistów w liczbie ok. 5000. Podobnie jak w przypadku zebranych podpisów (30.000 dla feministek vs 600.000 dla obrońców życia), w tych 49 miastach Polski było nas ok. 160 razy więcej (nie spłynęły jeszcze dokładne dane z 18 miast, a już teraz, z 41 miast wyliczono razem 60000 ludzi), niż eksponujących się zboczeńców szpecących ulice Warszawy - z czego w samej Warszawie 2 razy więcej. Mimo to, główne media nadal forsują wywrotowe środowiska. Geje są więc dla nich tylko narzędziem - i jeszcze się z tego cieszą...

Wracając, Marsz dla Życia i Rodziny w Siedlcach został przez niektórych nazwany marszem fanatyków i PiSowców. Aż mnie ciarki przechodzą, kiedy przypomnę sobie tych fanatyków w dziecięcych wózkach. Zarówno ja, jak i ludzie organizujący Marsz nic wspólnego z PiSem nie mają (ani z PO, SLD, Palikotem czy PSL...). Niektórzy są wręcz otwarcie im przeciwni... zresztą żaden socjalista nie ośmieli się na realizację hasła "Niskie podatki dla ojca i matki" i rezygnacji z zabawy w inżyniera społeczeństwa - niejako przywłaszczania sobie roli Boga w mieszaniu się do nadanej przez Niego wolnej woli ludziom. Spotkaliśmy się więc z typową dla lewicowych bojowników internetowych taktyką szufladkowania tych, z którymi się nie zgadzają. Dzięki naszej czujności nie udało im się to. Nawet mimo - szybko stłumionej - próby wywieszenia swoich oznaczeń partyjnych przez jedną z partii, udało się nam zapewnić apolityczność całego wydarzenia... podobnie jak np. z protestami przeciwko ACTA i wieloma innymi inicjatywami.

2 czerwca 2012

Dla dzieci, czyli dla naszej przyszłości

W tym roku w Siedlcach dość konkretnie podeszliśmy do spraw dzieci. Wczoraj, mimo złej pogody, przyprowadziliśmy akcję pt. Dzień Dziecka Zadłużonego. O niej napiszę więcej, kiedy zostanie przygotowana relacja filmowa. Serdecznie dziękuję wszystkim działaczom za pomoc i przeprowadzenie tej akcji. Praca u podstaw i uświadamianie społeczeństwa to nasz moralny obowiązek, oraz odpowiedzialność za przyszłość narodu, naszych dzieci i w końcu także osobiście nas samych.

Również w tym celu włączyliśmy się w ogólnoeuropejski projekt Marszów dla Życia i Rodziny. Przejdą one już jutro w niedzielę 3 czerwca ulicami ponad 40 miast w Polsce. W Siedlcach rozpoczynamy inicjatywę Mszą Św. o godz. 11:30 w intencji rodzin w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP. O godz. 13:00 wyruszamy spod Katedry w Marszu, który przejdzie przez centrum miasta i dojdzie do amfiteatru, na którym przewidziano wiele atrakcji. Wg mnie będzie to największy przemarsz w historii naszego miasta i jestem dumny z tego, że mogę go współorganizować.

Warto przy okazji poinformować, że Papież Benedykt XVI udziela odpustu zupełnego uczestnikom Marszów na standardowych zasadach. Muszę dodać od siebie, że każdy odpust dotyczy jedynie kar doczesnych, tak jak mądry ojciec, który przebacza dziecku, wymierza pouczającą karę w innej formie.

Jeszcze raz serdecznie zapraszam na Marsz dla Życia i Rodziny w Siedlcach:


19 maja 2012

Pół tuzina hipokryzji




Znam taką jedną... (moje tłumaczenie niżej)

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/s720x720/522861_410855895602994_106323832722870_1326889_2047946233_n.jpg

1. "Musimy kochać i szanować wszystkie kultury i religie" - oprócz chrześcijaństwa
2. Wierzy w wolność wypowiedzi - dopóki jej nie atakuje
3. "Wszystkie korporacje są złe" - religijne poświęcenie dla Apple
4. Protestuje przeciwko najbogatszym - oprócz Steve-a Jobsa, Michaela Moore-a, gwiazd filmowych i obrzydliwie bogatych demokratycznych polityków
5. Czcijmy "różnorodność" - za wyjątkiem konserwatystów, hetero, białych...
6. Nienawidzi kapitalizmu - chodzi na prywatny kurs sztuk wyzwolonych


Jak widać, lewactwo jest nie tyle bandą otumanionych pseudo-inteligentów, co nieudolną sektą, która bazuje na stercie oczywistej, chamskiej i bezpośredniej hipokryzji. To jest typowe dla lewaków z UK, ale przenika również do nas. Miejmy tylko nadzieję, że ich system pojmowania zniszczy swoich wyznawców na tyle szybko, że będziemy mieli jeszcze na tyle siły, aby obronić się przed leftist-socjal-multi-kulti... lub przed jego produktem, czyli wyznaniowymi, agresywnymi państwami islamskimi w Europie.

17 maja 2012

Kapitalizm bez prawa?

Jakiś tydzień temu po raz pierwszy w życiu spotkałem się z osobą, która popiera przekupstwo i sabotaż, jako jedną z form konkurencji między firmami. Oczywiście, jest to jakaś forma konkurencji, ale dla gospodarki (konsumentów) jest ona szkodliwa. Podjąłem więc dyskusję, która zaczęła się od wcześniej postawionej tezy, że w każdym systemie ktoś rządzi i ktoś jest poszkodowany. Wskazałem więc na system kapitalistyczny, gdzie za swój stan odpowiada wyłącznie dana osoba, a każda pomoc, którą uzyska, musi być udzielona dobrowolnie i w sposób, który się nie zmarnuje (a najlepsze do tego są organizacje charytatywne). Jako republikanin podkreśliłem znaczną rolę prawa (zmiennego) opartego na zasadach (stałych), które szanują zasadę własności i władców nad rynkiem czynią konsumentów, a nie państwo. Moje zdziwienie było niezmierzone, kiedy zobaczyłem to, co poniżej. (Moje posty na zielono).



  •   MrGrandma 1 tydz. temu  
    Najlepiej powinni mieć ludzie, którzy pracują i przede wszystkim ci, dzięki którym ludzie mają pracę, pieniądze, dobre towary i usługi, oraz postęp technologiczny. Jest to nagroda i motywacja zarazem. Dlatego najbardziej sprawiedliwy jest kapitalizm, pilnujący swobody konkurencji i nie dający okazji do przekupstwa.
    MrGrandma

  • waclaw-jarzabek 1 tydz. temu  

    @MrGrandma: Skoro ma być swoboda konkurencji, to dlaczego przekupstwo nie ma mieć miejsca?
    waclaw-jarzabek

  • MrGrandma 1 tydz. temu   

    @waclaw-jarzabek: bo niszczy konkurencję. Narzędziem konkurencji są konsumenci, którzy wybierają taki, a nie inny towar. Natomiast jeśli wykorzystuje się urzędników do nakładania kar na inne firmy, albo na stosowanie głupich regulacji, to konsument ma tutaj związane ręce i konkurencja spala się na panewce.
    MrGrandma

  • waclaw-jarzabek 1 tydz. temu  

    @MrGrandma: To jest efekt konkurencji między firmami, więc nie można na niego psioczyć.
    waclaw-jarzabek

  • MrGrandma 1 tydz. temu  

    @waclaw-jarzabek: Można i trzeba, szczególnie z pozycji konsumenta. Aby konsument jako najlepsze narzędzie konkurencji mógł funkcjonować, urzędnicy muszą mieć jak najmniej kompetencji do mieszania się w rynek. To, o czym mówisz, to nie jest konkurencja między firmami, tylko sabotaż.

    Konkurencja musi poprawiać jakość i obniżać ceny, jednocześnie przyczyniając się do rozwoju branż i technologii.

    Jedni chcą dbać o pół miliona przedsiębiorców, inni o 10mln pracowników, a jeszcze inni chcą dbać o 38mln konsumentów :)
    MrGrandma

  • waclaw-jarzabek 1 tydz. temu  

    @MrGrandma: Konkurencja jest względna. Chcesz doprowadzić do terroru interesów konsumentów nad interesami przedsiębiorstw. Zostawmy deregulację i zalegalizujmy lobbing pod dowolną postacią, który nie wyrządza szkód cielesnych - zobaczymy, kto jest silniejszy i ma większą siłę przebicia.

    Konkurencja nic nie musi z tego co napisałeś, ona jest i trwa lub zanika. Powoduje z czasem tylko, że lepszy (niekoniecznie cenowo/jakościowo, a np. sprytniejszy) zwycięża. Tyle.
    waclaw-jarzabek

  • MrGrandma 1 tydz. temu  

    @waclaw-jarzabek: Twoje rozwiązanie doprowadzi do monopoli, a określenie "terror interesów konsumentów nad interesami przedsiębiorstw" kwalifikuje się do publicznego wyśmiania. Jasne, ze konkurencja literalnie nic nie "musi". Ale żeby gospodarka się rozwijała, a ludzie się bogacili, to niestety, ale "musi". Sabotaże niszczą, zdrowa konkurencja wzbogaca. Ja chcę wzbogacania się, a Ty chcesz niszczenia.
    MrGrandma

  • waclaw-jarzabek 1 tydz. temu  

    @MrGrandma: Ty chcesz ograniczenia konkurencji według własnego widzimisię, bo pogodzić się nie możesz z tym, że kapitalizm jest systemem zjadającym własny ogon. Do czego sam doszedłeś.
    Skąd pewność, że sabotaże niszczą? Możliwe, że dobra firma sabotuje złą. Co nie pasuje do teorii należy obśmiać.

    Moralność w kapitalizmie to rzecz nieistotna. Mają być zyski i tyle.
    waclaw-jarzabek

  • MrGrandma 1 tydz. temu  

    @waclaw-jarzabek: Uwolnienie rynku nazywasz ograniczaniem konkurencji? Tego jeszcze nie grali :) To biurokracja jest hamulcem konkurencji, co ewidentnie widać w obecnym ustroju, gdzie ludzie tacy jak Roman Kluska zostają upokorzeni i pozbawieni nadziei, bo bogatsza firma zapłaciła za ich eliminację. Sabotaże zawsze niszczą, niezależnie od ostatecznego rozrachunku czy "możliwe" że dobra firma sabotuje złą. Dobra nie ma ku temu powodu, a zła - i owszem. To nie tyle nie pasuje do teorii, co do logiki. Aż dziw bierze, że mogłeś dojść do takich wypaczonych wniosków. Oczywiście nie zdecydujesz się na poparcie swoich opinii argumentami - zwyczajnie Ci ich brak.
    MrGrandma

  • waclaw-jarzabek 1 tydz. temu  

    @MrGrandma: Biurokracja jest elementem państwa. Była, jest i będzie. Jako, że pracują w niej ludzie, to jak każdy, są podatni na korzyści i skrzętnie z możliwości ich zdobycia skorzystają. Nie nam oceniać moralność ich wyborów. Tak samo jest z politykami i prawem przez nich stanowionym. Przekupstwo to normalna transakcja. Nie rozumiem dlaczego ma być zabroniona. Kogoś stać to kupuje sobie tego typu usługi od państwa.
    Uwolnienie rynku to pozwolenie na dowolność osiągania wyznaczonych celów. Ty chcesz to ograniczyć, ponieważ system zapadanie się pod wpływem działań, które wynikają z jego konstrukcji.
    waclaw-jarzabek

  • MrGrandma 1 tydz. temu  

    @waclaw-jarzabek: Popełniasz zasadniczy błąd przyjmując, że gospodarka nie może istnieć bez wścibkiego państwa. Nie chodzi o zupełną likwidację państwa i jego biurokracji, tylko po prostu o ograniczenie jego możliwości wtrącania się w umowy dwustronne między ludźmi. Chodzi mi o poszanowanie wolności obywateli do decydowania o własnych umowach, bez udziału państwa. Przekupstwa i tak się nie uniknie, dlatego lepiej ukrócić władzę urzędników niż bezskutecznie i kosztownie walczyć z przekupstwem. A co do systemu, to obecny wcale mi nie odpowiada i Twojego stwierdzenia, że doprowadzi to do jego upadku (a raczej przemiany) nie traktuję jako zarzut, a jako pochwałę.
    MrGrandma

  • waclaw-jarzabek 1 tydz. temu  

    @MrGrandma: Nadinterpretacja, typowe. Kapitalizm jako całość się zapadnie, szczególnie gdy działałby zgodnie z postulatami wolnej konkurencji. Dzisiejszy system jest utrzymywany przy życiu, tamten sam by siebie prędzej czy później zniósł i doszedł do stanu obecnego. Dlaczego ograniczać rolę państwa, jeżeli dana grupa się tego domaga, a prawo jest pod nią ustanowione? To walka z wiatrakami. Koniec XIX i początek XX wieku to udowodnił.
    waclaw-jarzabek

  • MrGrandma 1 tydz. temu  

    @waclaw-jarzabek: Brak argumentów, typowe. Same ogólniki, w dodatku błędne. "Dana grupa" oczywiście ma patent na słuszność swoich interesów i właśnie dlatego nie można ograniczać kompetencji państwa - ległem :D "Dzisiejszy system jest utrzymywany przy życiu" - na długu i na koszt przyszłych pokoleń, poza tym nie utrzyma się długo. Koniec XX wieku to udowodnił.
    MrGrandma

  • waclaw-jarzabek 1 tydz. temu  

    @MrGrandma: Chcesz argumentów, sam dajesz hasełka. Wyciągam Ci logiczne wnioski, ale nie przyjmujesz, bo kłócą się z teorią.
    To, że ległeś, źle świadczy, bo nie zrozumiałeś.
    waclaw-jarzabek

  • MrGrandma 1 tydz. temu  

    @waclaw-jarzabek: Zrozumiałem, ale uznałem za idiotyczne. Dlaczego ja mam używać czegoś innego niż "hasełka", skoro to Ty masz mnie przekonać i wciąż czekam na pierwszy argument? A i tak wykładam Ci elementarne prawdy jak kawę na ławę.
    MrGrandma

  • waclaw-jarzabek 1 tydz. temu  

    @MrGrandma: Prawdami nie operujesz, a propagandowymi bzdurami, tzn. idealistycznymi wyobrażeniami o naturze ludzkiej i polityce masz zamiar przekonywać do swoich racji, co jest samo w sobie niedorzeczne i wręcz dziecinnie naiwne.
    To, że coś zmienia warunki konkurencji, a jest jej wynikiem, jest czymś, co można różnie moralnie oceniać, ale badając stwierdzić należy jedynie zmianę. Reszta to jest dorabianie chwytających za duszyczkę frazesów.
    Skoro pieniądz, zdrowie, ziemia i inne mogą podlegać konkurencji i wolnemu rynkowi, tak samo może podlegać prawo i forma państwa, czego Ty nie chcesz przyjąć do wiadomości. To, że chciałbyś nadać temu konkretny bieg zdarzeń nie ma żadnego znaczenia. Korporacje jak i konsumenci tak samo mogą i nawet muszą dbać o swoje interesy. Czy to wg Twojej miary uczciwie czy nie, nie zmienia nic. Liczy się efekt dla działającego, najchętniej korzystny.
    Teraz dochodzimy do jednego i najważniejszego: chciałbyś tyle kapitalizmu i konkurencji na ile pozwala Ci Twoje o nim wyobrażenie.
    waclaw-jarzabek

  • MrGrandma 1 tydz. temu  

    @waclaw-jarzabek: Nie chodzi o frazesy czy wyobrażenia, tylko o skuteczność przy jednoczesnej poprawie jakości, obniżaniu kosztów i - co za tym idzie - zdrowym postępem napędzanym przez rynek, czyli konsumentów. Sabotaże to hamulec i to jest prawda obiektywna, łatwo sprawdzalna - a nie, co Ty mi zarzucasz, sam zresztą serwując jakieś bzdety. Mnie nie interesuje wyłączne dobro garstki producentów, ale ich dobro połączone z rzeszą konsumentów. I tyle, uczciwość po prostu współgra tu z postępem, a Ty twierdzisz, że nie kieruję się pewną logiką, bo coś jest uczciwe. Nie wszystko, co przez pewien czas jest skuteczne, jest dobre - akcja rodzi reakcję, brak konkurencji to stan fatalny. Dla dobra konkurencji chciałbyś ją zniszczyć - widzisz, do czego dąży Twoje rozumowanie?
    MrGrandma

  • waclaw-jarzabek 1 tydz. temu  

    @MrGrandma: Konkurencja sama siebie niszczy. W końcu do tego doszedłeś.
    waclaw-jarzabek

  • MrGrandma 1 tydz. temu  

    @waclaw-jarzabek: Dlatego potrzebuje poszanowania niezbywalnego prawa własności.
    MrGrandma

  • waclaw-jarzabek 3 dni temu  

    @MrGrandma: Co to da? Na pewno nie przeszkodzi w zmowach handlowych i przekupstwie. Argument typu ładne hasełko.
       
    waclaw-jarzabek

  • MrGrandma 1 dzień 12 godz. temu  

    @waclaw-jarzabek: Przekupstwie kogo? Zmowy handlowe są niczym wobec świadomej reakcji konsumentów.
    MrGrandma

  • waclaw-jarzabek 1 dzień 12 godz. temu  

    @MrGrandma: Ogarniaj. EOT



    No to ogarniam... :-)